Takse u opštini tri puta skuplje nego u sudu

Bez autora
Sep 30 2013

Za overu pojedinih dokumenata u Beogradu, ali i većini gradova u Srbiji, isplati se stati u red i umesto u opštini pečat zatražiti u sudu. Jer ova usluga je u sudovima i do tri puta jeftinija.Recimo, za saglasnost koju roditelji overavaju kada dete u inostranstvo putuje u pratnji neke druge osobe u Beogradu, Novom Sadu, Kruševcu, Valjevu ili Subotici košta 1.020 dinara, dok se isti dokument u sudu naplaćuje 390 dinara.

Takse u opštini tri puta skuplje nego u suduZa overu pojedinih dokumenata u Beogradu, ali i većini gradova u Srbiji, isplati se stati u red i umesto u opštini pečat zatražiti u sudu. Jer ova usluga je u sudovima i do tri puta jeftinija, pokazuje istraživanje „Potrošača”.

Recimo, za saglasnost koju roditelji overavaju kada dete u inostranstvo putuje u pratnji neke druge osobe u Beogradu, Novom Sadu, Kruševcu, Valjevu ili Subotici košta 1.020 dinara, dok se isti dokument u sudu naplaćuje 390 dinara.

Cena sudske takse u ovom slu- čaju je ista u celoj zemlji, dok lokalne samouprave različito vrednuju ovaj pečat. Overa potpisa, u ovu svrhu, već neko vreme ne spada u lokalne administrativne takse, već njenu cenu regulišu dva propisa, i to Zakon o sudskim taksama (ukoliko se overava u sudu) i Zakon o republičkim administrativnim taksama (ako se overa obavlja u opštini).

Srbija ne samo da ima probleme sa skupom administracijom, nego očigledno nedostaju i kriterijumi po kojima se formiraju cene nameta koje plaćaju građani. To se vidi i po tome što u gradovima koji statistički imaju nižu prosečnu zaradu overe koštaju jednako koliko i u onima gde su zarade gotovo dvostruko više.

Jedini primer u kome se opština odrekla prihoda po ovom osnovu jeste Dimitrovgrad u kome se overa potpisa ne naplaćuje.

 – Prihodi opština po ovom osnovu su zanemarljivi, a to inače i nije njihov primaran posao nego posao sudova. Slažem se da nema kriterijuma i da opštine proizvoljno formiraju cene, ali to znači da bi građane trebalo više informisati o tome gde se overavaju dokumenta i gde to košta manje.

To je, plastično objašnjeno, kao kada biste otišli kod veterinara i tražili lek za prehladu. On bi vam rekao koji lek je dobar, ali to ipak nije njegov posao – kaže Saša Pauno- vić, predsednik opštine Paraćin i predsednik Stalne konferencije gradova i opština. Na pitanje da li bi trebalo ukinute plaćanje taksa u opštinama, naš sagovornik obja- šnjava da to nije realno očekivati, jer i taj posao neko mora uradi i da bude plaćen za to.

Naše istraživanje je pokazalo da građani uglavnom ne znaju da je overa ovog, ali i drugih dokumena- ta jeftinija u sudovima i mnogi su potvrdili da po inerciji idu u op- štinu, kao i da su u sudovima naj- češće velike gužve što zahteva vreme i dugo čekanje.

Tokom telefonske ankete u opštinama širom Srbije (gde se nismo predstavljali kao novinari nego građani) službenici su nas u pojedinim slučajevima, u manjim gradovima gde je ova usluga jeftinija, odmah upućivali na sud i objašnjavali da je to tamo mnogo jeftinije. Istraživali smo i šta čini strukturu cene ovih usluga.

Tako prema Zakonu o sudskim taksama struktu- ru cene overe potpisa čini taksa za podnošenje molbe za overu koja koš- ta 70 dinara i overa potpisa 160. S obzirom na to da se u slučaju pomenu- ta saglasnosti uzima potpis i overa oba roditelja to je 320 dinara, odnosno 390 ukupno za ovu uslugu.

U slučaju da dokument overavaju u opštini građani plaćaju republičku administrativnu taksu. Zakon predviđa da se lokalne samoupra- ve opredele da li će i kako kombinovati neke od predviđenih taksi. Recimo taksu za zahtev (njegovo podnošenje tj. „Dobar dan, mi bismo da overimo saglasnost“) – 280 dinara.

Na ovo se dodaje jedna od sledeće dve takse – za overu svakog potpisa po 370 dinara Ili taksu za overu autentičnosti rukopisa. Kada se pogleda tabela po gradovima Srbije vidi se da je na volji opštinskih organa ka- kav miks taksa će napraviti i formirati cenu. Zakon je, inače, pred- video i slučajeve kada se ova taksa ne plaća, što je Ministarstvo finansija u više navrata potvrdilo svojim mišljenjima.

Propisi koji regulišu pitanje naplate taksa za overu saglasnosti kada učenici putuju na ekskurziju u inostranstvu prilično su nejasni. Prema mišljenju Ministarstvu finansija ova republička taksa se inače naplaćuje, osim „za spise i radnje u vezi sa predškolskim i školskim vaspi- tanjem i obrazovanjem, obrazovanjem studenata, stručnim usavršavanjem, odnosno prekvalifikacijom”.

– Da li se taksa naplaćuje zavisi od karaktera ekskurzije. Ukoliko se ekskurzija smatra obrazovnom aktivnošću koja je predviđena programom obrazovanja republička administrativna taksa se ne plaća, pa tako ni overa potpisa roditelja koji daju saglasnost za putovanje maloletne osobe – navode u Ministarstvu fi- nansija, ističući da se karakter ekskurzije utvrđuje Programom obrazo- vanja i vaspitanja koji donosi svaka škola.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik